What are your prices?

Olga

Valued Senior Member
Например, я с удивлением узнала, что цены на яйца в США примерно 5$ за дюжину, а в России около 0,4 $ за десяток. А какие продукты у вас сколько стоят, и почему разница в цене так велика? Мировые цены на зерно ведь примерно одинаковы.
 
Например, я с удивлением узнала, что цены на яйца в США примерно 5$ за дюжину, а в России около 0,4 $ за десяток. А какие продукты у вас сколько стоят, и почему разница в цене так велика? Мировые цены на зерно ведь примерно одинаковы.
Not sure fuel? Pre COVID you could pick up 6 eggs for about 60 or 70p, a bit more for free range.
Now it's about £2 for 6.
 
Not sure fuel? Pre COVID you could pick up 6 eggs for about 60 or 70p, a bit more for free range.
Now it's about £2 for 6.
Сколько это в $? А сколько у вас стоят другие продукты? Например, хлеб у нас стоит примерно 0,5$ за полкило, мясо свинина мякоть без кости 4 - 5$ за кило, курица 2 -3 $ за кг., говядина 7 - 10 $ за кг., молодой картофель 0,4 - 0,5 $ за кг., молоко 0,5 - 1,2 $ за литр., пиво из супермаркета 1,3 - 2 $ за 1,5 литра, твёрдый сыр от 8$ за кг.
 
£1.34 a litre for diesel a bit less for petrol/gas
У нас примерно в 2 раза дешевле. Но для нас это очень много, потому что у нас это всё добывается.
 
Почему так дорого? Курица в день на 2 цента съедает.
I think most of our chickens are free roaming. Healthier, more nutritious, less cruel, tastier.

Truth be told, it's because of US. What they do affects us directly. As they say: "If the US sneezes, Canada catches a cold."

But were moving away from that now. Lot of Canadians are ashamed to share a border with AMAGAca.
 
I think most of our chickens are free roaming. Healthier, more nutritious, less cruel, tastier.

Truth be told, it's because of US. What they do affects us directly. As they say: "If the US sneezes, Canada catches a cold."

But were moving away from that now. Lot of Canadians are ashamed to share a border with AMAGAca.
В Европе тоже такие же примерно цены, как и у вас. Как оценивать уровень жизни по странам, если кроме зарплат в долларах, есть ещё и реальные цены на товары и услуги?
 
Probably more useful to look at median monthly grocery bill as a percentage of median income. In US, median monthly groceries for household is $1080, while median household income is 83,000/year. So that 12x1080 = 12,960. 12960/83000 = 15.6%. But this percentage varies enormously depending on dietary choices, income, lifestyle, number of children at home, geographic location, etc. For example, if you were trying to raise four children on a middle class income and give them all organic meals of high quality, that percentage would be much larger. Organic food is quite expensive in the US, to the point where I would suspect a lot of price gouging. I have known families that made a working class income and simply couldn't afford all-organic food.
 
Probably more useful to look at median monthly grocery bill as a percentage of median income. In US, median monthly groceries for household is $1080, while median household income is 83,000/year. So that 12x1080 = 12,960. 12960/83000 = 15.6%. But this percentage varies enormously depending on dietary choices, income, lifestyle, number of children at home, geographic location, etc. For example, if you were trying to raise four children on a middle class income and give them all organic meals of high quality, that percentage would be much larger. Organic food is quite expensive in the US, to the point where I would suspect a lot of price gouging. I have known families that made a working class income and simply couldn't afford all-organic food.

I wonder if some of your ruble/dollar conversions are correct. Forty dollars for a pound of cheese is quite expensive. This almost looks like a decimal misplaced??
Теват, у меня написано от "8 $ за киллограмм". Я не знаю сколько это в фунтах. Вероятно, это опять переводчик чудит.
 
I wonder if some of your ruble/dollar conversions are correct. Forty dollars for a pound of cheese is quite expensive. This almost looks like a decimal misplaced??

Probably more useful to look at median monthly grocery bill as a percentage of median income. In US, median monthly groceries for household is $1080, while median household income is 83,000/year. So that 12x1080 = 12,960. 12960/83000 = 15.6%. But this percentage varies enormously depending on dietary choices, income, lifestyle, number of children at home, geographic location, etc. For example, if you were trying to raise four children on a middle class income and give them all organic meals of high quality, that percentage would be much larger. Organic food is quite expensive in the US, to the point where I would suspect a lot of price gouging. I have known families that made a working class income and simply couldn't afford all-organic food.
А цены на услуги? Например, безлимитный тариф на мобильнике можно подключить от 8$ в месяц. Там будут пакет минут и безлимитный интернет. Переобуть машину на зимнюю или наоборот летнюю резину обойдётся в среднем 10$ за 4 колеса.
 
Tevat, I have it written "8$ per kilogram". I don't know how much that is in pounds. Probably the translator is acting up again.
Yes. It showed up as 80 instead of 8.

And it does seem like services are cheaper there than US, but the real measure is what percentage they are of incomes there. Hence my analysis of US food costs relative to household income.

The most inflationary rise in costs in the US is housing, as has been discussed here before. I live in a city where inflation was very bad in the past decade, for various reasons. We were lucky that we bought our house twelve years ago. In this twelve years, its value has increased 300%. Tripled. Insanity.
 
Это не только у вас так. У нас за последние несколько лет цены на недвижимость тоже выросли раза в 3. И на автомобили тоже.
 
Inflation is partly due to built in greed and partly do to resource availability and competition for them.
Я думала инфляция - это когда денег печатают больше, чем производят товаров и услуг.
 
Why is it so expensive? A chicken eats 2 cents a day.
The US hen population is just coming back up to "full strength" after yet another round of bird flu outbreaks meant culling millions of chickens in an attempt to stop the spread of the disease. Supply & demand, you know.

FYI- just bought a dozen free range eggs today for $2.69. A bit more expensive because they get to eat things chickens might actually consume instead of "chik pellets", or whatever they feed "farm raised" birds.
 
The US hen population is just coming back up to "full strength" after yet another round of bird flu outbreaks meant culling millions of chickens in an attempt to stop the spread of the disease. Supply & demand, you know.

FYI- just bought a dozen free range eggs today for $2.69. A bit more expensive because they get to eat things chickens might actually consume instead of "chik pellets", or whatever they feed "farm raised" birds.
В Канаде и Европе так же дорого, как и у вас, хотя там не было птичьего гриппа. И вообще, всё дорого.
 
Back
Top